baslik

 

 

Ehlileştirilemeyen, asi, bağımsız sanat çetesi!!!

 Bir İstanbul psychedelic (saykodelik) rock grubu olan Dinar Bandosu, Türk yeraltı karşı-kültür müziğinin 70’li yıllarda belirginleşen ve 90’lı yıllarda ikinci dalga olarak karşımıza çıkan geleneğini miras almış ve evrensel boyutta geleceğe taşımayı hedeflemiştir. 2003 yılında kurulan Dinar Bandosu’nun aynı yıl Pink Floyd eski üyesi Syd Barrett için hayran kitlesinin hazırladığı “Have You Got It Yet?” isimli toplama albümde “Interstellar Vegetable Man” isimli şarkısı yer almıştır. Grubun  diskografisinde 2007 çıkışlı “Saykodelikdeşik“, 2010 çıkışlı “Aya da Gidelim Osman” ve 2014 çıkışlı “Dinar Bandosu” adlı üç stüdyo albümü bulunmaktadır.

Grubun adı, şair Ece Ayhan’ın hayâlinde canlandırdığı ünlü Türk yazarları ve sanatçılarının birer enstrüman çaldıkları müzik topluluğu olan “Dinar Bandosu”ndan gelmektedir. Tıpkı bu hayâli bandoda olduğu gibi, Dinar Bandosu da resim, edebiyat, mimarlık gibi sanat dallarıyla uğraşan bir “sanat çetesi“dir. “Selâmsız Bandosu” filmine konu olan Dinar Bandosu’nda olduğu gibi bizim Dinar Bandosu da klasik batı müziğini kendi havasında çalmaktadır.

Saykodelikdeşik sonrasında yurt içinde çeşitli önemli müzik festivalleri ve diğer kültür-sanat festivalleri ile televizyon, gazete ve dergilerde boy gösteren grup; Aya da Gidelim Osman albümü ile birlikte İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri ve Lyon’da gerçekleşen Türk-Fransız dostluk yılı etkinlikleri kapsamında yurtdışına açılmıştır.

Kurulduğu günden bu yana birçok eleman değişikliği yaşayan Dinar Bandosu bugün; ney, teremin, analog synthesizer, trompet, su borusu ve kendi ürettiği enstrümanlar ile geri vokalde Asaf Zeki YÜKSEL; davul, vurmalılar ve geri vokalde Yılma KARATUNA, vokalde Ali Asaf SARICA; bas gitarda Erdem AYDAŞ; tuşlular ve geri vokalde Okan YILMAZ ve elektrik gitarda Serkan KARGACI kadrosundan oluşmaktadır.

Sony Music Türkiye etiketiyle piyasaya sürülen ve grupla aynı adı taşıyan Dinar Bandosu albümü Eylül – Aralık 2013 tarihleri arasında Serhat Ersöz prodüktörlüğünde Cihangir Müzik Evi’nde kaydedilmiştir. İlk iki albümlerinde Murat Ertel ve Gogol Bordello’yu konuk eden gruba, bu albümde Serhat Ersöz klavyesiyle eşlik etmiştir.

Üçüncü albüm, Dinar Bandosu’nun dinleyenlerinden uzak kaldığı dört yıl içinde dünyada ve Türkiye’de gelişen olaylar ve kavramlar karşısındaki çıkarımlarını diğer albümlerine göre daha oturaklı edebî bir dil ve müzikal derinlikle ele aldığı, ayrıca müzikal köklerine modern erimlerle uzanan bir sanat gölgesi altına girdiği albüm niteliğindedir.

DiSKOGRAFi

2003 | Syd Barrett “Have You Got It Yet?Tamamlanmış Eserler Toplama Albümü “Interstellar Vegetable Man

2006 |İstanbul İçin İsyan Vakti” (Yeraltı EP), Frekans Müzik, İstanbul

2006 | Frekans Vol. 1 (Toplama Albüm), “Şaban’ın Rüyası” ve “Saykodelikzâde Mahmut Paşa”, Frekans Müzik, İstanbul

2007 |Saykodelikdeşik” (İlk Stüdyo Albümü), Ütopya Müzik, İstanbul

2010 |Aya da Gidelim Osman” (İkinci Stüdyo Albümü), Ütopya Müzik, İstanbul

2013 | “The Chapullers” (single), Bağımsız Yayın (Dinar Bandosu)

2014 | “Dinar Bandosu” (Üçüncü Stüdyo Albümü), Sony Music Türkiye, İstanbul

 

1                  2                3

2003                                                                     2006                                                              2007

 

4              5

2010                                                                2014

                                                              

 

 

 

 

 

Sitemizdeki yazı, fotoğraf, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.